Problem z zatrudnionymi w zadaniowym systemie polega na tym, że ci pracownicy samodzielnie decydują o rozkładzie czasu pracy. Dlatego pracodawcy nie zawsze wiedzą, w jaki sposób udzielić im urlopu wypoczynkowego. Ale odpowiedź jest bardzo prosta: w taki sam sposób jak pozostałym grupom zawodowym.
Jeżeli zatem zatrudniony w zadaniowym systemie ma mieć np. 26 dni urlopu wypoczynkowego, to jego termin ustala w porozumieniu z pracodawcą, przyjmując, że jeden dzień wypoczynku odpowiada ośmiogodzinnemu dniowi pracy. To dlatego że zatrudniony w tym systemie powinien wykonywać swoje zadania w taki sposób, aby zrealizować je w powszechnych normach czasu pracy. Taki wniosek wynika z art. 140 k.p.
Jeżeli natomiast mamy, tak jak w pytaniu, pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze, to 26-dniowy urlop proporcjonalnie zmniejszamy, mnożąc go przez wielkość etatu. Tak nakazuje art. 154 § 2 k.p.
Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. W tym wypadku 1/10 pomnożona przez 26 dni daje 2,6. W praktyce oznacza to, że podwładnemu należy udzielić trzech dni urlopu wypoczynkowego.