[b]Tak[/b] Co do zasady umowa na czas określony rozwiązuje się po upływie czasu, na jaki została zawarta. Ale nie zawsze.

Kodeks pracy w art. 33 przewiduje bowiem możliwość wprowadzenia opcji wypowiedzenia do umowy zawartej na czas określony. Jest to jednak dopuszczalne w stosunku do umów zawartych na czas dłuższy niż sześć miesięcy. W takich przypadkach strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przy czym taki zapis musi znajdować się w treści zawartej umowy. Klauzula wprowadzająca dopuszczalność wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę może być wprowadzona przez strony już w momencie zawierania umowy, jak również można to zrobić później – w trakcie trwania umowy (np. poprzez zawarcie odpowiedniego aneksu do niej).

Jednocześnie kodeks pracy nie przewiduje limitów regulujących minimalny czy maksymalny czas trwania umowy o pracę na czas określony. Trzeba jednak być ostrożnym, gdyż zawieranie takich umów na okres kilku lub nawet kilkunastu lat i zamieszczanie w nich klauzul pozwalających na ich rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być uznane przez sąd pracy za czynność sprzeczną z zasadami współżycia społecznego lub zmierzającą do obejścia prawa. Dlatego podpisywanie tego rodzaju angaży może stanowić dla pracodawców znaczne ryzyko. Wynika to z tego, że w razie uznania przez sąd pracy, że wypowiedzenie takiej umowy było wadliwe, mogą oni być zobowiązani do zapłaty odszkodowania na rzecz zwolnionej osoby.

[i]Podstawa prawna:

art. 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CE21A7A05341C5F732D782CAD6448ACF?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]