[b]Tak[/b]. Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Czytelnik ma zatem prawo do pełnego odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego pod warunkiem spełnienia łącznie następujących przesłanek:

- gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze,

- samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na wymienione cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W przypadku opisanym w pytaniu czytelnika warunki pozwalające na odliczenie podatku naliczonego w całości są spełnione. Czytelnikowi przysługuje zatem prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe za samochód przeznaczony następnie do odpłatnego wynajmu na okres dłuższy niż sześć miesięcy.

Do takich samych wniosków doszła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 9 kwietnia 2009 r.(IPPP1-443-301/09-2/PR)[/b]. Zaznaczyła przy tym, że przepisy dotyczące możliwości odliczania VAT zawartego w fakturach dokumentujących raty leasingowe samochodu osobowego, co do których stosuje się różne zasady, powodują, iż podatnik dokonujący nabycia towaru – samochodu osobowego bądź innego pojazdu samochodowego

– w chwili jego zakupu (wzięcia w leasing) ma obowiązek określić, jakim celom towar ten ma służyć.

[b]Podstawa prawna:[/b]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link].