W „Rzeczpospolitej” z 3 kwietnia pisaliśmy, że po ostatniej nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E89E5080BBFAA6919630310DF8627AD?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] urząd pracy nie może przyjąć oferty od pracodawcy, który w okresie do 365 dni przed zgłoszeniem został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie (art. 36 ust. 5e pkt 2 ). Wątpliwości dotyczyły w szczególności tego, co należy rozumieć pod pojęciem owego postępowania. O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Przepis powstał w związku ze zgłaszanymi przez powiatowe urzędy pracy (pup) uwagami o pracodawcach niewywiązujących się z obowiązków nałożonych na nich przez [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C6551C6C21C69B5A3D121E684DB46FA?id=76037]kodeks pracy[/link]. Jak wyjaśnia MPiPS, do kontroli w tym zakresie uprawniona jest Państwowa Inspekcja Pracy, a mogą one dotyczyć m.in. zawierania umów o pracę lub wypłaty wynagrodzeń.
Przepis dopuszcza odmowę przyjęcia oferty pracy, gdy pup ma potwierdzone informacje, że dany pracodawca narusza prawa pracownicze, czy też toczy się przeciwko niemu postępowanie wyjaśniające dotyczące przestrzegania tych praw. Tymczasem rolą pup jest pomoc pracodawcom w poszukiwaniu odpowiednich pracowników, m.in. poprzez przyjęcie i realizację oferty pracy, nie zaś ich kontrola. W związku z tym urząd ma ograniczone możliwości samodzielnego zweryfikowania danych i powinien się opierać na informacjach zewnętrznych. Podstawą do odmowy przyjęcia oferty pracy może być informacja przesłana przez uprawnionego przedstawiciela PIP.
Zgłoszenia o łamaniu praw pracowniczych może dokonać klient urzędu pracy, który wystąpił z wnioskiem do PIP o przeprowadzenie kontroli.
Gdy bezrobotni zgłoszą, że pracodawca, do którego zostali skierowani, nie przestrzega przepisów kodeksu pracy, urząd pracy powinien zwrócić się do niego o wyjaśnienie, a gdy ten nie udzieli odpowiedzi lub informacja się powtórzy, zawiadomić o tym fakcie PIP.
W opinii MPiPS dopuszczalne jest także przyjęcie przez pup od pracodawcy dobrowolnego oświadczenia z informacją dotyczącą skazania prawomocnym wyrokiem lub objęcia postępowaniem wyjaśniającym w sprawie o naruszenie praw pracowniczych.
W każdym wypadku odmowa przyjęcia oferty pracy powinna być poparta wiarygodnymi informacjami na temat pracodawcy zgłoszonymi do pup. Musi być także stosowana jako ochrona osób korzystających z ofert pracy.