Jest jeszcze jedno ograniczenie: refundacja nie może wynosić więcej niż dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na jedną osobę. Tak wynika z obowiązującego od 8 kwietnia[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=307392] rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 30 marca 2009 r. w sprawie warunków i trybu refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 57, poz. 472)[/link].
Aby uzyskać środki z PFRON, pracodawca musi wystąpić z wnioskiem do starosty właściwego ze względu na miejsce swojej siedziby. Ten rozpatrzy wniosek, biorąc pod uwagę:
- wysokość środków przeznaczonych na ten cel przez PFRON,
- okres prowadzenia działalności oraz doświadczenie pracodawcy w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych,
- wysokość przewidywanych kosztów szkolenia.
Jeśli weryfikacja będzie pozytywna, pracodawca zostanie wezwany do negocjacji warunków umowy. Mają trwać maksymalnie 14 dni, licząc od doręczenia wezwania. Z kolei w ciągu 14 dni od ich zakończenia nastąpi zawarcie umowy.
Przedsiębiorcy mogą liczyć na refundowanie szkoleń:
- specjalistycznych, czyli polegających na przekazywaniu wiedzy głównie i bezpośrednio związanej z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracownika w przedsiębiorstwie oraz na przekazywaniu umiejętności, których wykorzystanie w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu lub w ogóle nie jest możliwe,
- ogólnych, tj. polegających na przekazywaniu wiedzy, która nie jest wyłącznie lub głównie związana z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracownika w przedsiębiorstwie, lecz przekazujące umiejętności, które można wykorzystać w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia.