Wynika tak z dodanego art. 39c do zmienionej od 1 lutego br. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link]. Modyfikacje wprowadziła [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=296887]nowela z 19 grudnia 2008 r. (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33)[/link]. Wcześniej z pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego korzystali wyłącznie pracodawcy, czyli podmioty zatrudniające choćby jedną osobę. Od ponad dwóch miesięcy usługi te są również dostępne przedsiębiorcom niemającym pracowników.

[b]Po pierwsze, zakłady nie muszą już na bieżąco informować powiatowych urzędów pracy o wolnych miejscach pracy i przygotowania zawodowego.

Teraz przedsiębiorcy, w tym jednoosobowi, mogą z własnej woli sięgnąć po tzw. pośrednictwo pracy określone w art. 36 ustawy.[/b] Gdy więc myślą o przyjęciu pracownika, wolno im złożyć ofertę pracy do wybranego powiatowego urzędu pracy (PUP), choć przepisy sugerują właściwy dla siedziby biznesu albo dla miejsca wykonywania pracy.

Tak samo, jeśli zamierzają zaangażować kogoś na umowę-zlecenie, agencyjną czy o dzieło, w tym w trakcie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych czy spółdzielni usług rolniczych.

To efekt dodanego do słownika zawartego w art. 2 ustawy nowego pkt 16a (definicja oferty pracy) w związku z pkt 11.

Pośredniak ma za zadanie upowszechnić ten anons, w szczególności w Internecie, informować przedsiębiorcę o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przewidywanych zmianach, jak też organizować jego kontakt z bezrobotnymi i poszukującymi pracy o odpowiednich kwalifikacjach.

Nowością jest, że [b]firma zdecydowana na złożenie oferty pracy w pośredniaku ma prawo zastrzec niepodawanie do wiadomości publicznej informacji umożliwiających jej identyfikację przez osoby tam niezarejestrowane.[/b] W takim wypadku PUP udostępnia te dane wyłącznie swoim podopiecznym spełniającym kryteria opisane w ofercie, których do niej kieruje.

Ponadto [b]PUP nie przyjmie oferty stawiającej kryteria dyskryminujące i od pracodawcy skazanego prawomocnym wyrokiem w ciągu ostatnich 365 dni za naruszenie praw pracowników lub objętego postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie.[/b]

Samozatrudnionemu przysługuje dziś także prawo do poradnictwa zawodowego w pośredniaku. Ten służy im zatem indywidualną podpowiedzią co do doboru kandydatów do zatrudnienia spośród bezrobotnych lub poszukujących pracy oraz co do rozwoju zawodowego przedsiębiorcy. I to za darmo. Do końca stycznia br. takie uprawnienia były zarezerwowane wyłącznie dla pracodawców.