Reklama
Rozwiń

Zgromadzenie wspólników a skuteczność rezygnacji z funkcji członka zarządu

Celem proponowanych zmian w kodeksie spółek handlowych jest zniwelowanie paraliżu spółek z powodu nagłej rezygnacji ich ostatniego lub jedynego członka zarządu. Zmiana ta może ingerować w zasady prawa cywilnego, jak skuteczność jednostronnej czynności prawnej oraz skuteczność składania jednostronnych oświadczeń woli.

Publikacja: 28.12.2018 01:00

Zgromadzenie wspólników a skuteczność rezygnacji z funkcji członka zarządu

Foto: 123RF

Zmiany zaproponowane w przyjętym przez rząd projekcie noweli niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) obejmują również regulacje Kodeksu spółek handlowych Zgodnie z proponowanym brzmieniem dodanych § 6 do art. 202 k.s.h. i § 3 do art. 233 k.s.h., ostatni (lub jedyny) członek zarządu spółki z o.o. ma złożyć oświadczenie o rezygnacji ze swojej funkcji wspólnikom wraz z jednoczesnym zwołaniem ich zgromadzenia w celu powzięcia uchwały w sprawie powołania zarządu. Rezygnacja będzie skuteczna dopiero w dniu następującym po dniu, na który zwołano to zgromadzenie.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego