Na początku marca rada nadzorcza TVP SA ponownie „powierzyła” członkowi zarządu tejże spółki „czasowe” pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki. Tymczasem instytucja „powierzenia” wykonywania określonej funkcji – stosowana niekiedy w stosunkach z zakresu prawa pracy – nie jest przewidziana w prawie spółek handlowych i w związku z tym nie może występować w stosunkach korporacyjnych.
Ze względu na pewność i bezpieczeństwo obrotu prawnego zasady dotyczące kreowania składu osobowego zarządu – organu reprezentującego spółki kapitałowe – nie podlegają swobodnej decyzji stron. Innymi słowy, reguły kształtowania składu zarządu wynikają z kodeksu spółek handlowych oraz – w zakresie w nim dopuszczonym, w ramach tzw. swobody statutowej – ze statutu spółki akcyjnej.
Gdy chodzi o kształtowanie składu osobowego zarządu spółki akcyjnej, to na podstawie przepisów k.s.h. rada nadzorcza posiada kompetencje do:
- powołania i odwołania prezesa zarządu (art. 368 § 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]k. s. h.[/link]), względnie
- delegowania członka rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu (art. 383 § 1 k.s.h.).
W k. s. h. nie ma jakiejkolwiek podstawy prawnej uprawniającej radę nadzorczą do „czasowego powierzenia funkcji prezesa zarządu członkowi zarządu”.
Przepisy prawa wprowadzają instytucję delegowania członka rady nadzorczej – na określony czas – do pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki (art. 383 § 1 k.s.h.). Nie przewidują zaś czasowego „powierzenia” funkcji prezesa zarządu osobie, która w skład tego zarządu wchodzi, a więc członkowi zarządu. Konstrukcja ta nie mieści się zatem w wyznaczonym przez przepisy prawa katalogu dopuszczalnych sposobów kształtowania składu zarządu spółki akcyjnej. Uchwała o „powierzeniu” funkcji prezesa zarządu członkowi zarządu spółki pozostaje zatem w sprzeczności z art. 368 § 4 oraz art. 383 § 1 k.s.h.
Uchwałę rady nadzorczej przewidującą takie „powierzenie” – jako mającą treść sprzeczną z przepisami wyznaczającymi system desygnowania prezesa zarządu – uznać należy za nieważną na podstawie art. 58 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Nie wywołuje ona jakichkolwiek skutków prawnych, w szczególności nie powinna być podstawą wpisów do rejestru przedsiębiorców.