Chodzi o doprecyzowanie przepisów, które zostały wprowadzone do ustawy wraz z jej ostatnią nowelizacją i obowiązują od 1 stycznia tego roku.
Przykładowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy niepełnosprawny jest zatrudniony w kilku firmach każdy z pracodawców ma prawo żądać dofinansowania z PFRON.
[b]Ministerstwo chce[/b] powrotu do obowiązujących wcześniej rozwiązań, to znaczy [b]by dofinansowanie otrzymywał tylko pracodawca, który jako pierwszy zatrudnił niepełnosprawnego[/b].
[b]MPiPS chce również tak zmienić obowiązujące przepisy, by osoba niepełnosprawna mogła się domagać swoich uprawnień dopiero wtedy, kiedy przedstawi orzeczenie o niepełnosprawności[/b]. Dotychczas się zdarzało, że pracownik przedstawiał wystawione np. dwa lata wcześniej orzeczenie w momencie rozstania z firmą, aby otrzymać ekwiwalent pieniężny za dodatkowe dziesięć dni urlopu wypoczynkowego przysługującego osobie niepełnosprawnej.
Po zmianach niepełnosprawny nabywałby prawo do dodatkowego urlopu na zasadach podobnych jak w kodeksie pracy. Czyli proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Prawo do pełnych dziesięciu dni wypoczynku nabyłby więc dopiero w ciągu roku od przedstawienia w firmie orzeczenia o niepełnosprawności.