[b]Tak.[/b] Warto jednak pamiętać, że ogólna zgoda na odbywanie wyjazdów służbowych jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy z charakterem wykonywanej przez tę kobietę pracy wiąże się konieczność odbywania częstych podróży służbowych. Jeśli jednak takie wyjazdy nie są zwykłym elementem jej pracy, pracodawca powinien uzyskiwać zgodę na delegację za każdym razem, gdy wysyła pracownicę w taką podróż.
[b]Warto też pamiętać o kodeksowym zakazie delegowania podwładnych, którzy opiekują się dziećmi do lat czterech. Ta reguła nie obowiązuje jednak w przypadku, gdy pracownik wyrazi zgodę na odbywanie takich podróży.[/b]
W tym kontekście należy wyróżnić dwie możliwe sytuacje. Jedna – gdy podróże służbowe są stałym elementem organizacji pracy danej osoby. Druga – gdy mają charakter doraźny, czyli nie są normalnym elementem pracy tej pracownicy.
W pierwszym przypadku wyjazdy służbowe są na tyle ściśle związane z samym faktem wykonywania pracy, że zgoda pracownika (w tym przypadku również wymagana) może mieć charakter ogólny. A zatem może dotyczyć wszystkich przyszłych wyjazdów odbywanych w zwykłym zakresie. Inne podejście uniemożliwiałoby w rzeczywistości wykonywanie pracy przez tę osobę. Jednak nawet w tym przypadku wyjazdy nietypowe mogą odbywać się tylko na podstawie wyrażonej osobno zgody.
Bezwzględnie każdorazową akceptację należy uzyskiwać w sytuacji, gdy wyjazdy służbowe są pewnego rodzaju ewenementem w zwykłej pracy pracownika opiekującego się małym dzieckiem. Warto pamiętać, aby zgodę uzyskać na piśmie. Powinna ona być ponadto umieszczona w aktach osobowych tego podwładnego.
[i]Podstawa prawna: art. 178 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]