Już wkrótce wejdą w życie zmienione przepisy kodeksu pracy nakładające na firmy nowe obowiązki z zakresu bhp. Pracodawcy będą mieli 30 dni od ogłoszenia zmian, aby się przygotować do ich wprowadzenia.

Zgodnie z nowym art. 209[sup]1[/sup] k. p. [b]pracodawca musi m.in. wyznaczyć osoby mające wykonywać czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.[/b]

Wielu przedsiębiorców obawia się, że realizacja tego przepisu będzie wymagała skierowania pracowników na dodatkowe kosztowne szkolenia. Tymczasem – jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – obowiązek wyznaczania osób do działań przeciwpożarowych nałożono na przedsiębiorców już kilka lat temu, chociaż nie został on zawarty w przepisach prawa pracy.

Ministerstwo przypomina, że zgodnie z brzmieniem art. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166894]ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.)[/link] obowiązek zabezpieczenia budynku, obiektu lub terenu przed zagrożeniem pożarowym lub innymi zagrożeniami spoczywa na osobach fizycznych, osobach prawnych, organizacjach lub instytucjach korzystających ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty, o których mowa wyżej, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych.

Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przed ogniem, jest obowiązany wykonać czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Odpowiedzialność za realizację tych obowiązków w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu przejmuje w całości lub w części ich zarządca lub użytkownik na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W wypadku gdy umowa taka nie została zawarta, realizacja obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.

Z przepisów tych wynika, że to na pracodawcę, który jest zazwyczaj właścicielem, użytkownikiem lub zarządcą budynku, obiektu budowlanego lub terenu, spada obowiązek wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W imieniu pracodawcy mogą wykonywać te czynności osoby mające kwalifikacje określone w art. 4 ust. 2b ustawy z sierpnia 1991 r.

Zatem w dużej części zakładów pracy już funkcjonują inspektorzy ochrony przeciwpożarowej, spełniający wymagania określone także w nowych regulacjach kodeksu pracy.

W związku ze zmianami przepisów bhp ministerstwo twierdzi, że [b]wydatki na przeszkolenie pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową będą musieli ponieść tylko ci pracodawcy, którzy dotychczas nie w pełni przestrzegali przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej. [/b]