Sejm uchwalił 6 grudnia 2008 r. nowelizację [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych[/link].

Przewiduje ona gruntowną reformę zasad rozliczania się z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez przedsiębiorców zatrudniających takie osoby. Od Nowego Roku dotychczasowe refundacje składek ZUS będą zastąpione subwencjami do wynagrodzeń niepełnosprawnych.Ostateczny kształt przepisów zmieniał się do samego końca sejmowych prac. – Uważam, że poprawki wprowadzone w Sejmie do tej nowelizacji są bardzo korzystne dla pracodawców osób niepełnosprawnych – mówi Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Chodzi przede wszystkim o przepisy przejściowe, które pozwolą takim przedsiębiorcom rozliczyć 2008 r. na dotychczasowych zasadach – w szczególności wynagrodzenia za listopad i grudzień.

W myśl nowych przepisów będą oni mogli otrzymać refundacje i dofinansowania na dotychczasowych zasadach nawet wówczas, gdy wynagrodzenia lub składki do ZUS zostaną zapłacone po 1 stycznia 2009 r.[b]Zgodnie z poprawkami w nowym systemie do wyliczenia kwoty subwencji będzie brana wysokość najniższego wynagrodzenia z danego roku (w 2009 r. będzie to 1276 zł).[/b]

Eksperci namawiają do tego, by teraz jeszcze zatrudniać nowych niepełnosprawnych pracowników, gdyż wszystko wskazuje na to, że po wejściu nowych przepisów w życie firmy otrzymają na nich środki z PFRON bez konieczności wykazywania wzrostu zatrudnienia niepełnosprawnych.

Niektóre rozwiązania budzą jednak wątpliwości. Chodzi o przedłużenie do końca 2009 r. obowiązywania dotychczasowych aktów wykonawczych wydanych na podstawie obecnych przepisów. Chodzi m.in. o to, by utrzymać przywileje zakładów pracy chronionej, które otrzymują obecnie więcej pieniędzy z PFRON niż przedsiębiorcy działający na otwartym rynku pracy. Zrównanie wysokości środków nastąpiłoby wówczas dopiero po 1 stycznia 2010 r. Powstają w związku z tym nowe kłopoty. Jak bowiem stosować rozporządzenia wykonawcze wydane do zupełnie innego systemu rozliczeń z PFRON?

Nowela trafi teraz do Senatu. Wszystko więc wskazuje na to, że parlamentowi uda się uchwalić na czas nowe przepisy, tak by mogły zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Z tym założeniem, że ustawa zostanie równie sprawnie podpisana przez prezydenta.