Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił nabór wniosków do tzw. poddziałania 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” programu „Kapitał ludzki”. To znakomita sposobność do zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Przedsiębiorcy mogą wprawdzie organizować dla swoich pracowników szkolenia oraz wysyłać ich na studia podyplomowe. Jednak zawsze rodzi się pytanie, czy uzyskana w ten sposób wiedza zostanie wykorzystana w praktyce, czy dostarczy tylko informacji teoretycznej. Działanie 8.2.1 zapewnia możliwości uzyskania i przetestowania wiedzy praktycznej.
[srodtytul]Staż w laboratorium[/srodtytul]
Dzięki wsparciu dla współpracy nauki i biznesu możemy rozpocząć współpracę z uczelniami, jednostkami naukowymi i badawczymi. W praktyce polega to na wymianie pracowników, czyli w ramach takiej kooperacji wysyłamy podwładnych na praktyki/staże do jednostki naukowej, a jednocześnie pracownicy naukowi odbywają u nas praktyczne szkolenia. Obu stronom przynosi to korzyści – wymianę wiedzy i doświadczeń. Wiedza teoretyczna zostanie skonfrontowana z praktyką. Dla przykładu: nasi pracownicy mogą sprawdzić, nad czym pracuje się w takich instytucjach, albo w warunkach laboratoryjnych sprawdzić i ocenić własne pomysły. Jeżeli się sprawdzą, możemy później wykorzystać je w firmie. Co więcej, większość kosztów takiej akcji sfinansuje Unia Europejska poprzez dotacje na wynagrodzenia (koszt wynagrodzeń i stypendiów stażowych może być tzw. kosztem kwalifikowanym, czyli można go uwzględnić w budżecie projektu). Ponadto w ramach tego konkursu wolno otrzymać zaliczkę na realizację takiego projektu. Nie musimy zatem angażować własnych środków i czekać później na refundację wydatków.
[srodtytul]Łatwiej w partnerstwie[/srodtytul]
Wnioski do konkursu najlepiej jest składać w partnerstwie, wybrawszy już firmę do wymiany personelu. Warto zatem najpierw znaleźć jednostkę naukową, z którą rozpoczniemy współpracę. Ta ostatnia może nawet pełnić rolę lidera takiego projektu. Na złożenie wniosku mamy czas do 30 grudnia. Trzeba go dostarczyć osobiście, kurierem lub pocztą do Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (87-100 Toruń, ul. M. Skłodowskiej-Curie 73, I piętro, pokój 112 a). Decyduje data wpływu wniosku. Dodatkowe informacje można uzyskać w punkcie informacyjnym w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (pokój nr 1, tel. 056 656 10 55, e-mail: [mail=informacja_pokl@kujawsko-pomorskie.pl]informacja_pokl@kujawsko-pomorskie.pl[/mail]). Z kolei wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do przygotowania wniosku o dofinansowanie, w tym wzór takiego dokumentu, instrukcję jego wypełniania, dokumentację konkursową, pobierzemy ze strony [link=http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl]www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl[/link]. Na cały konkurs władze wojewódzkie przeznaczyły ponad 4,5 mln zł. Przygotowując projekt, trzeba uwzględnić pewne kryteria wprowadzone przez organizatorów. Dotyczą one m.in. minimalnej wartości takiego projektu. Musi ona wynieść co najmniej 100 tys. zł. Innym kryterium jest data rozpoczęcia współpracy. Wymiana pracowników może się zacząć dopiero od początku przyszłego roku.