[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]Kodeks pracy[/link] przewiduje, że [b]w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.[/b]

Nie ma znaczenia, czy do śmierci doszło z winy pracownika i czy miała ona związek z zatrudnieniem w konkretnej firmie. Rodzina ma prawo do odprawy, nawet gdy do zgonu doszło z ewidentnej winy pracownika, a nawet gdy popełnił on samobójstwo. Odprawa ma wspomóc w trudnym momencie rodzinę, czyli małżonka oraz innych jej członków spełniających warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[/link], np. dzieci własne i przysposobione. Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych między wszystkich uprawnionych.

[b]Wysokość odprawy stanowi wielokrotność wynagrodzenia, która jest uzależniona od tzw. zakładowego stażu pracy[/b] (patrz ramka). Zasady obliczania wynagrodzenia na potrzeby odprawy wynikają z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenia ministra pracy z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw... (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link]Gdy zmarły pracował w firmie, która w całości lub w części została przejęta przez inną w trybie art. 23 k.p., do stażu pracy w firmie przejmującej należy wliczyć także staż w firmie przejmowanej. Jeżeli w danej firmie pracownik, po którym wypłacana jest odprawa, pracował z przerwami, to niezależnie od tego, ile ich było, przy ustalaniu stażu należy je zsumować.

[srodtytul]Kiedy firma nie płaci[/srodtytul]

[b]Zdarza się, że zmarły był zatrudniony w kilku miejscach jednocześnie. Odprawa musi być naliczona w każdym zakładzie odrębnie. [/b]

Odprawa pośmiertna nie przysługuje natomiast, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a wypłacone odszkodowanie nie jest niższe od kwoty odprawy pośmiertnej. W korzystniejszej sytuacji są zatem przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wykupienie tzw. grupowych ubezpieczeń. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od naliczonej odprawy, trzeba wypłacić tylko różnicę między nimi. Na wysokość odprawy ma także wpływ krąg osób do niej uprawnionych. Jeżeli przysługuje tylko jednemu członkowi rodziny, to firma wypłaca mu połowę świadczenia naliczonego na podstawie stażu pracy.

[srodtytul]Zasiłek pogrzebowy[/srodtytul]

[b]Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca po śmierci ubezpieczonego zasiłek pogrzebowy.[/b] Świadczenie to otrzymuje osoba, która pokryła koszty pogrzebu. Najczęściej jest to ktoś z rodziny. Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu w wysokości 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Od 1 września 2008 r. do 30 listopada 2008 r. wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 5902,72 zł.

Zasiłek ten wypłacają oddziały ZUS po przedłożeniu przez rodzinę dokumentów. Potrzebne są wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12), skrócony odpis aktu zgonu, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu.

[ramka][b]Wysokość odprawy pośmiertnej[/b]

- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,

- trzymiesięczne wynagrodzenie w wypadku zatrudnienia wynoszącego co najmniej 10 lat,

- sześciomiesięczne wynagrodzenie, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[link=mailto:t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/link][/i]