[srodtytul]Gdy mamy orzeczenie[/srodtytul]

[b]Ważność orzeczenia powiatowego zespołu o lekkim stopniu niepełnosprawności pracownika upłynęła z końcem czerwca 2008 r. W połowie lipca 2008 r. komisja cywilna załatwiła go odmownie, ale na początku września zyskał w wojewódzkim zespole (tryb odwoławczy) potwierdzenie lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Z orzeczenia wynika, że:

„IV. Niepełnosprawność istnieje od – nie da się ustalić.

V. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 03.09.2008 r.

Czy pracodawca może w tym wypadku ubiegać się o dofinansowanie (składając stosowne korekty) za lipiec i sierpień 2008 r.?[/b]

Pracownik do 30 czerwca 2008 r. miał ważne orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności i od 3 września komisja odwoławcza ponownie zaliczyła go do takiego stopnia. Jednak z treści tej decyzji nie wynika ciągłość obu orzeczeń, bo ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 3 września 2008 r. Dlatego pracodawca nie skoryguje dokumentów do PFRON za lipiec i sierpień. Dopiero od 3 września może ponownie uzyskiwać na tego pracownika pomoc publiczną i zaliczyć go do osób niepełnosprawnych.

[b]Lekarz orzecznik ZUS uznał pracownika za całkowicie niezdolnego do pracy do 30 czerwca 2008 r. 23 września 2008 r. stawał przed komisją odwoławczą i otrzymał orzeczenie komisji lekarskiej, że jest częściowo niezdolny do pracy do końca września 2010 r. Czy możemy ubiegać się o dofinansowanie za lipiec, sierpień i wrzesień 2008 r.?[/b]

Z pytania czytelnika nie wynika, czy między dwoma orzeczeniami, pierwszym ważnym do 30 czerwca br. i drugim, które wydano 23 września br., jest ciągłość. Komisja odwoławcza orzekła jedynie, że pracownik jest częściowo niezdolny do pracy do końca września 2010 r. Dlatego trzeba ustalić, od kiedy to trwa. Należy sprawdzić, czy z drugiego orzeczenia wynika ciągłość. Jeżeli tak, to można zrobić korekty do PFRON. Należy jednak pamiętać o zmianie stopnia niepełnosprawności. Natomiast gdy nie ma ciągłości, to dopiero od września, czyli od kiedy pracownik został uznany za częściowo niezdolnego do pracy, czytelnik ma prawo ponownie uzyskiwać na niego pomoc publiczną.

[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]