[b]Hotel zatrudnia jako recepcjonistkę osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Za zgodą lekarza wykonuje ona pracę również w porze nocnej i przekracza czasami limit dobowy o siedem godzin. Czy powinnam jej również obniżyć ryczałt o 12,5 proc. zgodnie z nowelą do rozporządzenia od 1 października? Czy istnieje limit godzin nadliczbowych, jakie w roku kalendarzowym może przepracować osoba niepełnosprawna bez względu na stopień niepełnosprawności?[/b]
Jeżeli hotel zatrudnia na stanowisku recepcjonistki osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i za zgodą lekarza pracuje ona też w nocy, przekraczając niekiedy limit dobowy, to tej osobie, począwszy od dokumentów składanych do PFRON za październik, musicie obniżyć ryczałt o 12,5 proc., czyli o 117 zł.
O limicie godzin nadliczbowych mówi art. 151 kodeksu pracy. Tutaj nie ma podziału na osoby pełno- i niepełnosprawne. Z kolei zgodnie z art. 15 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75513]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.)[/link] niepełnosprawni nie mogą być zatrudniani w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, chyba że mają zgodę lekarza. Dlatego jeżeli pracodawca stosuje do tych osób art. 16 ustawy o rehabilitacji (czyli mają zgodę lekarza), musi do nich stosować przepisy kodeksu pracy dotyczące godzin nadliczbowych.
[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]