[b] Zakład pracy chronionej zatrudniał do 5 września 2008 r. pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Następnie pracownik przeszedł na emeryturę. Ponownie zatrudniliśmy go od 15 września 2008 r. jako emeryta.

Nie będziemy już otrzymywali na niego dofinansowań wynagrodzeń. Jak w związku z tym będzie wyglądał INF-D-P za wrzesień (w szczególności chodzi mi o poz. 38 – 45)? Czy muszę zrobić korektę Wn-D? W których rubrykach INF-D-P dodajemy wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy oraz składki ZUS od niego naliczone?[/b]

Jeżeli pracownik do 5 września nie nabył jeszcze prawa do emerytury,to za te pięć dni będziecie mogli uzyskać dla niego dofinansowanie oraz oczywiście w dalszym ciągu refundację składek, zatrudniając go ponownie od 15 września. Podajemy, jak prawidłowo należy wypełnić INF-D-P za wrzesień.

Należy pamiętać, że w pozycji: przeciętny miesięczny wymiar czasu pracy (stopień umiarkowany – zpch) należy go przeliczyć następująco: 5 dni x 1 etat/30 (liczba dni września) = 0,167.

[b]Poz. 38[/b] – ustalić kwotę najniższego pułapu intensywności pomocy, czyli ryczał za dziewiąty miesiąc ze składkami za dziewiąty miesiąc i porównać go z kosztami płacy za wrzesień. Kwotę, która wyjdzie mniejsza, wpisujemy w poz. 38 INF-D-P oraz w poz. 46 INF-U-P. Ryczałt ustalamy na podstawie miesięcznego wymiaru czasu pracy. Jeśli więc pracownik był zatrudniony tylko przez pięć dni, ale na cały etat, to kwotę ryczałtu mnożymy przez jeden etat. Kwotę refundacji składek dodawanych do ryczałtu od podstawy wymiaru, tj. poz. 50 INF-U-P za wrzesień, która zawiera ekwiwalent za urlop. Wyliczając koszty płacy, nie bierzemy pod uwagę ekwiwalentu za urlop.

[b]Poz. 39[/b] – powinno być wyliczone w tej pozycji osiem dofinansowań z poz. 48 INF-D-P za miesiące I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII plus dziewięć refundacji z poz. 56 INF-U-P za I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX.

[b]Poz. 40[/b] – powinno być wyliczone i wypłacone osiem „czystych” dofinansowań (z poz. 50 minus poz. 49 INF-D-P) plus refundacje składek ZUS z poz. 57 INF-U-P, tj. za I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII (jeżeli wypłacacie wynagrodzenia w tym samym miesiącu).

[b]Poz. 41[/b] – refundacja składek za wrzesień do wypłaty.

[b]Poz. 42[/b] – wynagrodzenie osiągane – za wrzesień, ale tylko za pięć dni (bez ekwiwalentu za urlop).

[b]Poz. 43[/b] – program sam wyliczy dofinansowanie na podstawie art. 26a ustawy o rehabilitacji.

[b]Poz. 44[/b] – wynagrodzenie wypłacone – musi wynikać z wynagrodzenia osiąganego.

[b]Poz. 45[/b] – pomniejszenia – wyliczone z wynagrodzenia osiąganego (12,21 proc., tj. składka emerytalna od pracownika i składka chorobowa od pracownika) z poz. 42.

[i]Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]