[b]Nauczycielka mogłaby w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę. Jednak jej wyliczenia okresów tzw. nieskładkowych różnią się od tego, co przedstawił ZUS. Chodzi o to, czy w latach 1978 –79, kiedy obowiązywała ustawa z 1972 r. Karta praw i obowiązków nauczyciela, osoba przebywająca na urlopie wychowawczym i pracująca cztery godziny tygodniowo zdobywała uprawnienia do zaliczenia tego okresu do stażu składkowego?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
[b]Nie.[/b] Pracy wykonywanej w wymiarze czterech godzin tygodniowo nie uwzględnia się przy ustalaniu okresów pracy wymaganych do uzyskania prawa do emerytury.
Podwładna czytelniczki w latach 1978 – 79 przebywała na urlopie wychowawczym i jednocześnie pracowała jako nauczycielka w wymiarze czterech godzin tygodniowo. Oceniając, czy praca wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy może być uwzględniona do stażu emerytalnego, należy sięgnąć do obowiązujących wówczas przepisów.
Chodzi o:
- art. 103 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=100167]ustawy z 27 kwietnia 1972 r. Karta praw i obowiązków nauczyciela (DzU nr 16, poz. 114 ze zm.)[/link],
- art. 8 ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=81386]ustawy z 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (DzU nr 3, poz. 6 ze zm.)[/link],
- § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=100283]rozporządzenia Rady Ministrów z 19 sierpnia 1972 r. w sprawie zaliczania nauczycieli do pierwszej kategorii zatrudnienia (DzU nr 35, poz. 241).[/link]
W świetle art. 103 ustawy nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego określonego w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, z tym że nauczycieli zalicza się do pracowników pierwszej kategorii zatrudnienia. Natomiast ustawa o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin z 1968 r. do tzw. stażu emerytalnego zaliczała okresy zatrudnienia, okresy równorzędne z okresami zatrudnienia i okresy zaliczane do okresów zatrudnienia.
Okresami zatrudnienia (obecnie składkowymi), zgodnie z art. 8 ust. 1 ówczesnej ustawy emerytalnej, były okresy pozostawania w stosunku pracy na obszarze państwa polskiego, jeżeli osoby zatrudnione pobierały w tych okresach wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa.
Do ustalania okresów zatrudnienia wymaganych do uzyskania emerytury lub renty inwalidzkiej nie uwzględniamy pracy wykonywanej w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie. Przy wykonywaniu równocześnie dwóch lub więcej zatrudnień bierze się pod uwagę łączny wymiar czasu pracy (art. 8 ust. 4 ustawy emerytalnej).
Kolejnym przepisem, który będzie miał zastosowanie do nauczycieli, jest § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 sierpnia 1972 r. Zgodnie z nim przy ustalaniu okresu zatrudnienia pierwszej kategorii nie uwzględnia się okresów zatrudnienia wykonywanego w wymiarze czasu pracy niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć.
[i]Autorka jest radcą prawnym[/i]