Tak więc te punkty skupu złomu, które nie chcą skomplikowanej sprawozdawczości nie będą musiały się rejestrować. Znaczy to też, że nie każdy punkt będzie legalnie przyjmował takie urządzenia od mieszkańców.
Sejm uchwalił 17 październik 2008 r. nowelizację ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
[b] Nie wszystkie znowelizowane przepisy przedsiębiorcy oceniają pozytywnie.[/b] Najwięcej kontrowersji budzi propozycja dotycząca rozliczania się z opłat za odzysk i recykling zużytego sprzętu. Zgodnie z nią np. organizacje odzysku będą musiały zebrać o 50 proc. więcej sprzętu niż przedsiębiorcy.
[b]Odrzucona została m.in. poprawka zgodnie z którą zarówno samodzielnie rozliczający się przedsiębiorcy jak i organizacje odzysku rozliczałyby się się z takiej samej ilości sprzętu[/b].
– [b]To w praktyce oznacza likwidację już istniejących organizacji[/b] - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Ceced Polska, organizacji grupującej największych producentów sprzętu AGD. – Nie dość że dziesiątki milionów złotych, które organizacje już wydały na utworzenie systemu zbierania, pójdą na marne, to jest to krok w przeciwnym kierunku niż w innych krajach UE.
[b]Producenci sprzętu zapowiadają walkę w Senacie o zmianę przepisu.[/b]
Z projektu znikł za to kontrowersyjny przepis zobowiązujący sprzedawców do podawania odrębnie kosztów ponoszonych przez producentów i związanych z recyklingiem. Właściciele sklepów obawiali się, że wydatki związane ze zmianą faktur sięgną pół miliarda zł.