Do takiego wniosku doszły już polskie sądy. Warto więc, aby przedsiębiorcy spróbowali odzyskać nieodliczony wcześniej podatek.
[srodtytul]Pogorszenie sytuacji przedsiębiorców [/srodtytul]
Ustawa o VAT z 2004 r. w porównaniu z ustawą o VAT z 1993 r. pogorszyła sytuację wielu podatników. Nowe regulacje ograniczyły bowiem prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu samochodów oraz zakazały odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw w przypadku przekroczenia przez samochód ładowności określonej tzw. wzorem Lisaka.W rezultacie podatnicy, którzy przed 1 maja 2004 r. mieli prawo do odliczenia, a w wyniku wprowadzenia wzoru Lisaka je utracili, powinni rozważyć podjęcie kroków zmierzających do odzyskania nadpłaconego podatku.
[srodtytul]Polskie sądy za odliczeniem [/srodtytul]
Tym bardziej że wojewódzkie sądy administracyjne wydały w ostatnim czasie w tej sprawie wiele korzystnych dla podatników wyroków. Przykładowo, zdaniem [b]WSA we Wrocławiu (wyrok z 4 kwietnia 2007 r., I SA/Wr 1852/06)[/b], przepisy dotyczące omawianych odliczeń, które weszły w życie 1 maja 2004 r., naruszają tzw. klauzulę stałości. Zasada ta, wynikająca z szóstej dyrektywy VAT oraz orzecznictwa ETS, zakłada, że państwo członkowskie może zachować bądź ograniczyć zakres wyłączeń z prawa do odliczenia, ale nie może go rozszerzyć.
WSA uznał więc za niezgodne z szóstą dyrektywą VAT regulacje dotyczące odliczania podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa. Podobny pogląd przedstawił[b] WSA w Szczecinie w wyroku z 20 grudnia 2007 r. (I SA/Sz 592/07) oraz WSA w Warszawie w wyroku z 11 kwietnia 2008 r. (III SA/ Wa 263/08)[/b].
[srodtytul]Rozstrzygnie ETS [/srodtytul]
Z kolei [b]WSA w Krakowie w postanowieniu z 17 maja 2007 r. (I SA/Kr 603/06)[/b] skierował pytanie prejudycjalne do ETS dotyczące tego problemu. Krakowski WSA w Krakowie zajął stanowisko wskazujące na naruszenie przez ustawę o VAT klauzuli stałości, poprzez zmniejszenie zakresu uprawnienia podatników do odliczania VAT naliczonego w porównaniu z okresem sprzed wejścia w życie szóstej dyrektywy VAT. W ocenie WSA powoduje to, że podatnicy mogą (powołując się bezpośrednio na art. 17 ust. 2 szóstej dyrektywy VAT) odliczać podatek naliczony przy zakupach paliwa do środków transportu, wykorzystywanych przy opodatkowanej działalności gospodarczej, niezależnie od ograniczeń prawa krajowego. Pytanie prejudycjalne krakowskiego [b]WSA zostało rozpoznane przez Trybunał 25 września 2008 r. (sprawa C-414/07 Magoora sp. z o.o. przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie)[/b]. Rozstrzygnięcia w tej sprawie należy się spodziewać do końca tego roku.
[srodtytul]Można dużo odzyskać [/srodtytul]
Mimo że wspomniane wyroki dotyczyły odliczania VAT naliczonego przy zakupie paliwa, argumentacja przedstawiona przez sądy może mieć zastosowanie również w przypadku odliczania podatku naliczonego przy nabyciu samochodu. Podatnicy powinni więc rozważyć podjęcie działań zmierzających do odzyskania VAT nadpłaconego począwszy od maja 2004 r. Takie działania mogą być szczególnie korzystne dla firm wykorzystujących w działalności dużo pojazdów. [i]
Jan Tokarski jest starszym konsultantem, a Mariusz Marecki dyrektorem w PricewaterhouseCoopers[/i]