W sprawach nieobjętych porządkiem obrad walnemu zgromadzeniu po prostu nie wolno podjąć uchwały. Wyjątkami są wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia oraz wnioski o charakterze porządkowym. Wszystkie one mogą być uchwalone, nawet jeśli nie były umieszczone w porządku obrad. Pojęcie wniosków o charakterze porządkowym nie zostało w przepisach zdefiniowane. W fachowej literaturze proponuje się np. objęcie nim wniosków dotyczących sposobu rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad czy sposobu głosowania i podejmowania uchwał.
Naruszenie przepisów o porządku obrad może mieć dla spółki poważne konsekwencje. Stanowi bowiem podstawę unieważnienia uchwały. Unieważnienia wolno będzie się domagać m.in. członkom organów spółki, a w pewnych okolicznościach także akcjonariuszom.
Powództwo w tej sprawie można wytoczyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony powziął wiadomość o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały. W spółce publicznej terminy te są jeszcze krótsze. Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia takiej spółki powinno być wniesione w terminie 30 dni od dnia jej ogłoszenia, nie później jednak niż w terminie roku od dnia powzięcia uchwały.
Podstawa prawna: art. 404 i art. 425 kodeksu spółek handlowych