Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy oraz posiadacze lasów. Ci pierwsi mogą się o nie ubiegać, jeśli uzyskali płatności pośrednie lub jednolite płatności obszarowe w poprzednim roku kalendarzowym. Właściciele lasów muszą natomiast być podatnikami podatku leśnego.
Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim dostosowanie gospodarstw rolnych do tzw. zasady wzajemnej zgodności (cross-compilance), jeśli chodzi o gospodarkę gruntami, ochronę środowiska, zdrowia publicznego, dobrostanu i zdrowia zwierząt oraz roślin.
Ponadto ma się ono przyczynić do zwiększenia konkurencyjności gospodarstw rolnych i leśnych, ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa pracy. Na podstawie rozporządzenia osobie korzystającej z usług doradczych będzie przysługiwał zwrot 80 proc. poniesionych kosztów. Z usług tych można skorzystać kilkakrotnie w ciągu obowiązywania programu rozwoju obszarów wiejskich (PROW 2007 – 2013). Jednak wniosek o pomoc będzie można składać tylko raz w roku, a jej łączna maksymalna wartość w całym okresie obowiązywania programu nie może przekroczyć równowartości 1500 euro. Załączniki do rozporządzenia wyznaczają rodzaje usług doradczych, z których można skorzystać, oraz wskazują stawki opłat za te usługi.
Dokumenty będzie można składać w biurze powiatowym agencji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy. Będą one przyjmowane aż do wyczerpania środków zarezerwowanych na dany rok albo do końca grudnia. Na całe działanie ze środków unijnych i budżetu państwa przeznaczono około 350 mln euro.