Firma z Indii chce uczestniczyć w budowie autostrad. Do pracy zamierza zaangażować swoich pracowników. Czy musi u wojewody zdobywać dla nich zezwolenia na pracę?
– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Cudzoziemców spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego zatrudniamy w Polsce tylko na podstawie zezwolenia na pracę. Wyjątek dotyczy osób, wobec których przepisy znoszą ten obowiązek. Chodzi o art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2004 r. nr 99, poz. 1001 ze zm.) oraz rozporządzenie z 30 sierpnia 2006 r. sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1116 ze zm.). Te akty prawne nie przewidują jednak, by pracę bez zezwolenia mógł podjąć w naszym kraju obywatel Indii. Polska nie zawarła też z tym państwem żadnych umów międzynarodowych.
Żeby dostać zezwolenie na pracę, Hindusi muszą zalegalizować pobyt w Polsce. Potrzebna im do tego wiza lub pozwolenie na zamieszkanie, które wydaje się na podstawie przyrzeczenia wykonywania pracy. Przypominam, że wizę wydaje konsul indyjski na czas pobytu Hindusa określony w przyrzeczeniu, ale zasadniczo nie dłużej niż na rok. Zgodę na zamieszkanie wystawi wojewoda. Gdy obywatel Indii będzie już miał dokument legalizujący pobyt w Polsce, to hinduski pracodawca składa wniosek o wydanie dla niego zezwolenia na pracę. Wydanie tego dokumentu jest uzależnione od wniesienia stosownej opłaty. Zasadniczo jest to 50, 100 albo 200 zł, gdy pracodawca zagraniczny deleguje swojego pracownika do Polski, aby ten wykonywał usługę eksportową.
Warto też wiedzieć, że zarówno przyrzeczenie, jak i zezwolenie na pracę wydaje się na czas określony, dla konkretnego cudzoziemca i pracodawcy oraz, co najważniejsze, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli zatem hinduska firma wystąpi o zezwolenie na pracę dla brygadzisty, to nie będzie mogła zmienić mu stanowiska na kierownika budowy i odwrotnie. W takiej sytuacji przełożony musi wypowiedzieć cudzoziemcowi warunki pracy i tym samym rodzaj jego pracy, a co najważniejsze ponownie musi wystąpić o zezwolenie na pracę. Ponadto akurat zmiana stanowiska brygadzisty na kierownika budowy musi być poprzedzona nostryfikacją dyplomu.
Czytelnik pisze, że będzie współpracował z polską firmą w budowie autostrad. Usługi tego typu wolno świadczyć w ramach usługi eksportowej pod warunkiem, że kooperacja ma charakter incydentalny. Tymczasem budowa autostrad świadczy raczej o jej stałym charakterze. Co to oznacza dla hinduskiego przedsiębiorcy? Przede wszystkim będzie musiał zarejestrować w Polsce firmę, tworząc oddział. Cudzoziemcy delegowani przez pracodawcę zagranicznego do pracy w Polsce podlegają przepisom rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 21 lipca 2006 r. w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 141, poz. 1003 ze zm.).