Prowadzę działalność gospodarczą, ale współpracuję tylko z jedną firmą. Czy urząd może uznać, że z tego powodu nie mogę rozliczać się tak jak przedsiębiorca?
Nie
. Przedsiębiorca sam decyduje o tym, czy współpracuje tylko z jednym kontrahentem, czy też ma więcej klientów. Może się skoncentrować na wykonywaniu usług tylko dla jednej firmy i nie ma w tym nic dziwnego. Może mu to przecież w zupełności wystarczyć. Tak więc z tego powodu urząd skarbowy nie zakwestionuje jego rozliczenia. Może natomiast uznać, że podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, jeśli są spełnione warunki z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, czyli:
Trzeba więc tak ułożyć relacje z kontrahentem, aby przynajmniej jeden z tych warunków nie był spełniony. Przede wszystkim nie można wykonywać usług pod kierownictwem zleceniodawcy oraz we wskazanym przez niego miejscu i czasie. Powinno to wyraźnie wynikać z umowy, która oczywiście powinna odzwierciedlać stan faktyczny. Nie może być tak, że wykonawca usługi ma podpisaną umowę o współpracy jako przedsiębiorca, a jednocześnie w schemacie organizacyjnym kontrahenta figuruje jako pracownik.
Jestem przedsiębiorcą, mam jednego głównego kontrahenta, u którego spędzam większość czasu. Ale wykonuję też drobne usługi dla innych firm. Czy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na siedzibę firmy, która mieści się w mieszkaniu?
Tak
. Oczywiście pod warunkiem, że są faktycznie związane z działalnością. Mogą to być opłaty czynszowe w części przypadającej na firmową powierzchnię mieszkania albo wydatki na służbowy komputer. Siedzibę firmy można też amortyzować (i zaliczać odpisy do kosztów podatkowych). Bieżące wydatki oraz odpisy amortyzacyjne wykazujemy w księdze przychodów i rozchodów. Pomniejszają one nasze przychody i dzięki temu możemy zapłacić niższy podatek.
Składam zeznanie roczne PIT-36L i nie wiem, jak wpisać zaliczki na podatek. Czy najpierw muszę wykazać należne, potem faktycznie zapłacone, a na koniec znowu należne?
Tak
Przedsiębiorcy nie składają już deklaracji miesięcznych, muszą więc podać szczegółowe informacje o zaliczkach w zeznaniu rocznym. Tak więc po kolei:
Zaliczki należne i zapłacone wykazują też przedsiębiorcy, którzy płacą podatek według skali i rozliczają się na formularzu PIT-36.