Sąd Najwyższy: jak zamawiać utwory - umowa o dzieło czy umowa o świadczenie usług

Prawo autorskie nie reguluje rodzaju umów przewidzianych dla zamówienia utworu. Kwalifikacja zawartej umowy opiera się wówczas na przepisach Kodeksu cywilnego. Utwór w rozumieniu prawa autorskiego nie przesądza dzieła. Dziełem mogą być umowy, które nie mają charakteru autorskiego. Prawo autorskie jest też samodzielną regulacją, z której wcale nie wynika, że o autorskim charakterze umowy przesądza tylko wykonanie jej w ramach umowy o dzieło. Nie jest to reguła zamknięta, gdyż utwór może powstać również w wykonywaniu stosunku pracy lub umowy o świadczenie usług.

Publikacja: 16.11.2018 05:10

Sąd Najwyższy: jak zamawiać utwory - umowa o dzieło czy umowa o świadczenie usług

Foto: Fotolia.com

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 marca 2018 r., II UK 262/17.

A.W. wykonywała pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, której przedmiotem było zobowiązanie do pozyskania klientów strategicznych do realizacji imprez masowych, w szczególności właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych, pozyskanie klientów kluczowych połączone z zaproszeniem do współuczestnictwa i partycypacji w kosztach przedsięwzięcia. Chodziło o wykonanie zespołu czynności (w tym szeregu powtarzających się czynności) bez względu na to, jaki rezultat te czynności przyniosą (art. 750 kodeksu cywilnego). W sprawie istotnym zagadnieniem prawnym był charakter prawny umowy zawartej między stronami i nazwanej umową o dzieło, a mianowicie, czy ta umowa może być traktowana jako umowa o dzieło w rozumieniu art. 627 i następnych k.c. w związku z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też jako umowa o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 k.c., do której znajdują zastosowanie przepisy o zleceniu. Niezbędne okazało się dokonanie oceny charakteru prawnego umowy, na podstawie której A.W. utworzyła dzieło w postaci bazy danych potencjalnych kontrahentów. Wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania nie przedstawiał zasadnej podstawy przedsądu i dlatego nie został uwzględniony przez Sąd Najwyższy, który ostatecznie odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki