Podczas delegacji pracownikom przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości do 35 proc. najniższego wynagrodzenia zasadniczego

.

Jeśli wyjazd służbowy trwa dłużej niż dwa tygodnie, zwracane są im także koszty przejazdu. Pracownik nie otrzyma jednak więcej niż równowartość kosztów przejazdu liniami Polskich Kolei Państwowych w wagonach drugiej klasy pociągu InterCity. Na uzasadniony wniosek urzędnik może otrzymać zwrot ceny biletu w pierwszej klasie InterCity, a jeśli to konieczne – po przedstawieniu rachunków – za przejazd samochodem. Gdy jednak delegat nie stawi się w pracy w ustalonym terminie, bez usprawiedliwienia, zwrot mu nie przysługuje.

Urzędnik otrzymuje diety za każdy dzień w podróży, o ile zatrzymał się w miejscu delegowania i nie jest to jego stałe miejsce zamieszkania. Nie przysługują mu one, gdy będzie miał zapewnione całodzienne wyżywienie, w wypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, zwolnienia od pracy bez prawa do wynagrodzenia, urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego oraz pobytu w szpitalu. Wysokość takiej diety oblicza się zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jeśli urzędnik nie ma możliwości, by skorzystać z bezpłatnego zakwaterowania, zwraca się mu również koszty noclegu w liczbie nieprzekraczającej 14 dni. Jest to możliwe tylko na podstawie rachunku. Jeżeli go z jakichś powodów nie przedstawi, przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc. diety.

W wypadkach gdy urzędnik planuje zostać na stałe w miejscu delegowania, aby tam wykonywać swoje obowiązki służbowe, otrzymuje jednorazowy ryczałt z tytułu przeniesienia. Jeśli przeprowadza się sam, ryczałt wynosi 50 proc. jego miesięcznego wynagrodzenia, a 100 proc., gdy zabiera ze sobą rodzinę.

Zwracane są także koszty jednorazowego przewozu rzeczy prywatnych potrzebnych w nowym miejscu zamieszkania. Chodzi o zapakowanie, załadunek, rozładunek i sam transport urządzenia domowego. Także tu trzeba przedstawić rachunki, aby otrzymać zwrot kosztów.

Przepisy rozporządzenia odnoszą się do świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem należnych urzędnikom sądów i prokuratur. Obowiązują od 1 października 2007 roku.

Zobacz tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwościz 24 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków delegowania urzędników sądów i prokuratury do wykonywania obowiązków służbowych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz szczegółowych warunków i zakresu świadczeń dodatkowych związanych z delegowaniem urzędników sądów i prokuratury poza stałe miejsce pracy (Dz. U. Nr 207, poz. 1499)