Groźne dla zdrowia kobiety w ciąży jest nie promieniowanie monitora, ale pozycja, w jakiej praca jest wykonywana.
Pracodawcy, którzy zatrudniają kobiety, muszą się liczyć z tym, że w czasie ciąży nie będą mogły wykonywać umówionej pracy. Może ona zaszkodzić zdrowiu nienarodzonego dziecka. A ponieważ coraz więcej pań ma stanowiska wyposażone w komputery, sytuacja została unormowana prawnie. Przede wszystkim prawo ogranicza czas pracy przy monitorach.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych [b]dla zdrowia kobiet mówi, że zabronione są prace przy obsłudze monitorów ekranowych – powyżej czterech godzin na dobę.[/b] Chodzi o urządzenia do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu.
[srodtytul]Monitor komputera[/srodtytul]
Dlaczego praca kobiet przy monitorach jest ograniczana i dlaczego została umieszczona wśród zajęć szkodliwych? Ponieważ naraża na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowanie jonizujące i nadfioletowe.
– Wiele osób uważa, że limit pracy ciężarnych przy monitorach wynika z ryzyka napromieniowania. Tymczasem [b]poziom promieniowania nawet najstarszych monitorów jest minimalny i bardzo daleko mu do przekroczenia norm w tym zakresie.[/b] Dotyczy to także bardzo starych jednostek sprzętu komputerowego – mówi Jerzy Kowalski z Departamentu Prawa Pracy MPiPS.
[srodtytul]Szkodliwa pozycja[/srodtytul]
Problemem i realnym niekorzystnym czynnikiem pracy przy monitorze jest przede wszystkim pozycja, jaką kobiety muszą zajmować. [b]Statyczna pozycja siedząca może np. prowadzić do niedokrwistości płodu.[/b]
– Czas pracy przy monitorze określony w przepisach jest optymalny pod warunkiem, że stanowisko pracy zostało zorganizowane zgodnie z przepisami i zasadami ergonomii – przekonuje Tomasz Tokarski. – Pracodawcy powinni też zwrócić uwagę, by podłokietniki w fotelach miały jak największą możliwość regulacji.
Zdaniem Piotra Wojciechowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy ważny jest efektywny czas, który kobieta przeznacza na pracę przy komputerze. Zatem niektóre wyczerpią limit już w połowie dniówki, a inne nie zrobią tego nawet przez cały dzień. Wszystko zależy od tego, czy istotnie pracują, czy tylko siedzą przy komputerze.
[srodtytul]Daleko od klawiatury[/srodtytul]
Przedsiębiorca musi zapewnić bezpieczne standardy pracy. W tym celu może ograniczyć czas zatrudnienia w niekorzystnych warunkach lub zlecić ciężarnej inne obowiązki.
– W praktyce nie musi wiele robić, aby ciężarna była zatrudniona w warunkach odpowiadających normom bhp – uważa Jerzy Kowalski. – Wystarczy np., że zleci jej obowiązki, które będą wymagały trochę ruchu i wymuszą zmianę pozycji ciała. – Fakt, że zmieni jej rodzaj obowiązków, nie oznacza, że złamie prawo – dodaje. – Bo przyszła mama może je wykonywać na swoim dotychczasowym stanowisku pracy. Tyle że otrzyma pracę, która nie będzie wymagała trzymania rąk na klawiaturze. Firma zatrudniająca przyszłe mamy ma różne możliwości, by sprawić, żeby ich obecność w pracy była jak najbardziej efektywna.
[ramka][b]Agnieszka Siwy, radca prawny Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy[/b]
Kobieta w ciąży nie może pracować przy obsłudze monitorów ekranowych dłużej niż cztery godziny na dobę. Pracodawca powinien więc w taki sposób dostosować warunki pracy, aby nie narazić jej na szkodliwe działanie monitora ponad wskazaną liczbę godzin. Gdyby nie było to jednak możliwe (np. praca polega na wprowadzaniu danych do komputera), powinien powierzyć jej wykonywanie innej pracy, której oczywiście nie ma w wykazie prac uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Ponieważ przeniesienie pracownicy do innej pracy nie stanowi zmiany treści stosunku pracy, nie wymaga ono dokonania wypowiedzenia zmieniającego. Mimo iż przepisy art. 179 k.p. milczą w tej kwestii, wydaje się, iż praca, do której została przeniesiona pracownica w ciąży lub karmiąca dziecko piersią, powinna odpowiadać rodzajowi i poziomowi jej kwalifikacji. Wydaje się również, iż przy zachowaniu powyższych wymogów charakter powierzanej pracownicy pracy może się zmieniać.[/ramka]
wyślij e-mail do autora: [link=mailto:t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail]