Z takiej ochrony skorzystała firma Wajnert z Międzyborza (okolice Wrocławia) produkująca zestaw wypoczynkowy Rowsan. Kanapy i fotele miały charakterystyczne wzornictwo. Szybko więc znalazł się inny producent (w Wielkopolsce), który wypuścił na rynek łudząco podobne meble - zestaw Oskar II. Firma Wajnert wystąpiła więc do sądu, aby nakazał konkurentowi zaniechanie produkcji takich mebli i opublikowanie w pismach o meblarstwie przeprosin oraz zasądził odpowiednie odszkodowanie.
- Podstawą prawną roszczeń były przepisy prawa autorskiego i przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - podkreśla radca prawny Lidia Gajewska, pełnomocnik firmy Wajnert. Artykuł 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) przewiduje, że uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby naruszającej jego uprawnienia m.in. zaniechania naruszenia, usunięcia jego skutków oraz naprawienia wyrządzonej szkody i wydania uzyskanych korzyści. Można również żądać opublikowania w prasie przeprosin. Od 20 czerwca br. można też poprosić sąd, aby nakazał łamiącemu prawo (i na jego koszt) opublikować wyrok w mediach.
Artykuł 3 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.) zakazuje m.in. naśladownictwa produktów, wprowadzania w błąd co do producenta itp. Za czyn nieuczciwej konkurencji uznaje się jednak jedynie takie działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeśli zagraża lub narusza interes innej firmy albo klienta. Wzory mebli mogą być również chronione przez przepisy prawa własności przemysłowej (w przypadku firmy Wajnert meble zostały zgłoszone w Urzędzie Patentowym).
Podczas rozprawy przed Sądem Okręgowym w Kaliszu konkurent przyznał, że kopiowanie mebli było z jego strony czynem nieuczciwej konkurencji. Strony zawarły jednak ugodę(sygn. VIGC21/07).