Zatrudniamy młodocianego na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Zdarza się, że opuszcza zajęcia szkolne i pracę. Czy możemy mu z tego powodu obniżyć wynagrodzenie?
NIE Wysokość wynagrodzenia młodocianego ustalają przepisy wykonawcze. Zależy ona od stażu nauki i poziomu przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Młodocianemu w pierwszym roku nauki należy się przynajmniej 4 proc. tej średniej płacy, w drugim 5 proc., w trzecim 6 proc. Nieobecność w szkole nie uprawnia pracodawcy do obniżenia z tego tytułu wynagrodzenia. Ale uwaga, może mu potrącić z pensji karę pieniężną zgodnie z art. 87 kodeksu pracy. Jest to rodzaj kary porządkowej (art. 108 kodeksu). Ponadto wolno mu rozwiązać z młodocianym stosunek pracy na mocy art. 196 kodeksu. Trzeba o tym powiadomić jego ustawowego opiekuna, szkołę, a jeżeli pracodawca jest rzemieślnikiem - także izbę rzemieślniczą.
A co, jeśli takie absencje zdarzają nagminnie w wakacje, na dwa miesiące przed terminem egzaminu?
Najlepiej, by w takiej sytuacji młodociany skorzystał z przysługującego mu urlopu. Zgodnie bowiem z art. 205 kodeksu nabywa on prawo do urlopu w wymiarze 12 dni po przepracowaniu pół roku. Po roku przysługuje mu natomiast 26 dni urlopu. A jeżeli w danym roku kalendarzowym kończy 18 lat‚ to ma prawo do 20 dni roboczych. Ale uwaga‚ taki urlop należy się mu tylko wtedy‚ gdy prawo do niego nabył jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności. Młodocianemu‚ który dopiero zaczyna pracę, urlopu udzielamy zaliczkowo. Warto też wiedzieć, że młodocianemu przysługuje również urlop bezpłatny.