[b]Tak.[/b] W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Jej wysokość jest uzależniona od zakładowego stażu pracy.

Krąg osób mających prawo do odprawy pośmiertnej jest ściśle określony. Obejmuje małżonka oraz innych członków rodziny pracownika, którzy są uprawnieni do renty rodzinnej na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli chodzi o prawo małżonka zmarłego pracownika do odprawy pośmiertnej, to nie jest ono uzależnione od spełnienia przez niego dodatkowych warunków. Nie musi na przykład sprostać wymaganiom przewidzianym do nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Małżonkowi zmarłego pracownika odprawa pośmiertna przysługuje bowiem już z samego tytułu pozostawania ze zmarłym pracownikiem w związku małżeńskim. Prawo to nie zostało wyłączone nawet wówczas, gdy małżonkowie nie pozostawali faktycznie we wspólności małżeńskiej.

[i] Podstawa prawna:

– art. 93[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=53B7B7983AF219B2F3BD1836FE59B88C?id=76037] kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) [/link][/i]