[b]Jeden z naszych kontrahentów odmawia nam udzielenia jakichkolwiek informacji o zaległych płatnościach. Czy ma prawo tak postępować? Czy jest jakiś przepis mówiący o tym, iż zalegający z zapłatą ma obowiązek udzielić informacji odnośnie zaległej płatności?[/b]
Kontrahent czytelnika ma prawo nie udzielić mu informacji o zaległych płatnościach.
W stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami, w odniesieniu do kontraktów, stosuje się zasady prawa cywilnego (art. 1 [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]). Żaden z przepisów k.c. nie nakłada obowiązku ujawnienia długu.
Natomiast z art. 6 k.c. wynika, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Zatem ustalenie wiarygodności kontrahenta pozostaje w gestii czytelnika.
Z wnioskiem o udzielenie informacji o kontrahencie czytelnik może zwrócić się do tzw. biur informacji gospodarczych (BIG). Biura te przyjmują, przechowują i udostępniają wiadomości o zaległościach płatniczych dotyczące:
- przedsiębiorców oraz
- konsumentów.
Zasady, tryb udostępniania i przechowywania informacji dotyczących wiarygodności płatniczej określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=168922]ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych. [/link]
Na polskim rynku aktualnie działają trzy biura informacji gospodarczej: Infomonitor - Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG S.A.
Biura te zbierają informacje tylko o zaległościach wobec przedsiębiorców. A jak sprawdzić, czy kontrahent nie ma również innych zaległości, np. wobec Skarbu Państwa)?
Czytelnik może wystąpić do organu podatkowego o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych swojego kontrahenta, ale tylko za jego zgodą (art. 306h § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link]).
Zgody kontrahenta nie wymaga jedynie wystąpienie do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o potwierdzenie, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny czy zwolniony (art. 96 ust. 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]).
Nierozstrzygnięta natomiast pozostaje kwestia ustalenia zaległości kontrahenta wobec ZUS w trybie art. 306h ordynacji podatkowej. Zakład milczy w tej sprawie.
Sposobem na ustalenie wiarygodności finansowej kontrahenta jest też zwrócenie się do fachowców w tej dziedzinie, tzw. wywiadowni gospodarczych. Czasem korzystają one z usług detektywistycznych i innych niekonwencjonalnych metod.
[b]Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/159869,433864_Jak_przeswietlic_kontrahenta.html]Sztuką jest zgromadzić dane, jeszcze większą – zweryfikować je i ocenić[/link]".[/b]
[b]Czytaj też o:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/temat/72254_Rejestry_dlugow_i_dluznikow.html]Rejestrach długów i dłużników[/link]
- [link=http://www.rp.pl/temat/159869.html]Wywiadowniach gospodarczych[/link]