[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPB2/415-707/09-2/AS z 11 lutego 2010 r.[/b]
Z pytaniem zwróciła się spółka produkująca drzwi i okna, która sprzedaje swoje wyroby przez sieć firm współpracujących na podstawie umów handlowych. By zwiększyć sprzedaż, zorganizowała konkurs na najlepszego sprzedawcę.
Główną nagrodą był wyjazd do Meksyku dla właścicieli oraz osób ze ścisłego zarządu przedsiębiorstw, które uzyskały najwyższy wskaźnik sprzedaży. W wyjeździe, na podstawie delegacji służbowej, wziął udział również dyrektor spółki jako przedstawiciel organizatora i sponsora konkursu. Spółka opłaciła wyjazd w całości zarówno wygrywającym, jak i dyrektorowi. W trakcie wyjazdu prowadził on działania marketingowe – uczestniczył w spotkaniach z laureatami nagrody, poświęconych m.in. strategii sprzedaży.
Zdaniem spółki wyjazd dyrektora był ściśle związany z obowiązkami służbowymi w ramach delegacji pracowniczej, a nie nagrodą. Koszty poniesione na zakup wycieczki nie stanowią dla niego dodatkowego przychodu ze stosunku pracy.
Dyrektor izby nie zgodził się z taką opinią. Przypomniał, że przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F36D3B1F5563C2A7816EDE4EE12251B2?id=80474]ustawy o PIT[/link] wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika. Są one zwolnione do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra pracy.
Niezbędnym warunkiem zwolnienia jest odbycie podróży służbowej. Zgodnie z art. 77[sup]5[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D9CA3A00ED181D835B40CBB7F96493B1?id=76037]kodeksu pracy[/link] osobie wykonującej na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, lub poza stałym miejscem pracy przysługuje zwrot kosztów związanych z podróżą służbową. Otrzymujący diety ma prawo do zwolnienia z PIT, jeśli wykonuje na polecenie pracodawcy zadania służbowe poza siedzibą pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.
Według dyrektora izby [b]koszty wyjazdu do Meksyku dla dyrektora w ramach delegacji służbowej są dla niego przychodem ze stosunku pracy. Korzysta on jednak ze zwolnienia z podatku do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra pracy, jeśli odbywał podróż służbową.[/b]