W odniesieniu zaś do VAT szczególne znaczenie dla podatników ma podatek naliczony i możliwość jego odliczenia od wydatków ponoszonych w tym ostatnim okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z regulacjami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] ostatnią deklaracją rozliczeniową jest deklaracja za okres, w którym, odpowiednio, spółka została rozwiązana albo osoba fizyczna zaprzestała wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
W rozliczeniu VAT za taki okres podatnik ma również prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, a w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego przekracza kwotę podatku należnego, podatnik uzyska prawo do zwrotu nadwyżki podatku.
Warto przypomnieć, że jeszcze pod rządami obowiązujących do końca 2008 roku przepisów urzędy kwestionowały takie prawo, gdy podatnik nie wykazał w ostatniej deklaracji podatkowej czynności opodatkowanych VAT, w konsekwencji kwota podatku naliczonego powinna być przeniesiona na następne okresy rozliczeniowe.
Z pomocą podatnikom przyszło tutaj orzecznictwo, zgodnie z którym literalna interpretacja przepisów prowadziłaby do naruszenia zasady neutralności VAT (z czym trudno się nie zgodzić) i w konsekwencji brak wykazania działalności opodatkowanej w ostatniej deklaracji nie zamyka podatnikowi drogi do żądania bezpośredniego zwrotu podatku.
Jest to o tyle istotne, że sytuacja, kiedy u podatnika wystąpi brak działalności opodatkowanej w deklaracji za ostatni przed likwidacją okres rozliczeniowy, może mieć miejsce dość często.
Istotny jest również techniczny sposób zwrotu podatku, ponieważ deklaracja, z której to prawo wynika, jest ostatnią złożoną przez podatnika. Osobami uprawnionymi do zwrotu będą bądź wspólnicy spółek, które uległy likwidacji, bądź osoby fizyczne, które zaprzestały wykonywania czynności opodatkowanych.
W przypadku wspólników rozwiązanych spółek uprawnionymi będą osoby, które były wspólnikami spółek w dniu ich rozwiązania. W tym celu do deklaracji powinna być załączona umowa spółki aktualna na dzień rozwiązania spółki oraz wykaz rachunków bankowych byłych wspólników, uprawnionych do otrzymania zwrotu.
W przypadku, gdy uprawnionym jest więcej niż jeden wspólnik, zwrot następuje w proporcjach wynikających z prawa do udziału w zysku określonego w umowie spółki. W przypadku braku takiego zapisu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Jeśli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, termin może być przedłużony.
[ramka][b]Ważne[/b]
Zwrot różnicy podatku powinien być dokonany w terminie 60 dni od dnia złożenia ostatniej deklaracji VAT.[/ramka]
[i]Autor jest doradcą podatkowym w BSJP Taylor Wessing[/i]