O tym, na co wydajemy środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron), rozstrzyga rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 245, poz. 1810). Przepis ten nie umożliwia pokrywania np. bonów świątecznych dla niepełnosprawnych pracowników. Zfron służy bowiem rehabilitacji niepełnosprawnych, a nie pomocy socjalnej. Dzieciom takich pracowników możemy natomiast przyznać z tego źródła dofinansowanie obozu, kolonii i turnusu rehabilitacyjnego.

Rozporządzenie pozwala na sfinansowanie z zfron niepełnosprawnemu pracownikowi wypoczynku, sportu, turystyki i rekreacji. Możecie więc pokryć koszty jego dojazdu i powrotu oraz pobytu w ośrodku wczasowym. Ale uwaga! Zfron dotuje wyłącznie wydatki związane z jego przejazdami i pobytem. Jeśli niepełnosprawny zechce ze sobą zabrać rodzinę, to musi za nią zapłacić z własnej kieszeni.

Rekreacja to odpoczynek i rozrywka, czas wypełniony zajęciami, które mają zrównoważyć jednostronność zajęć zawodowych z indywidualnymi zainteresowaniami, ogół dobrowolnie podejmowanych czynności dla regeneracji sił psychicznych i fizycznych. Do czynności tych zaliczamy np. uczestnictwo w imprezach i wydarzeniach kulturalnych, sportowych i turystycznych rozumianych jako szeroko pojęty wypoczynek. Istotne jest, by czynności te nie były związane z czasem pracy zawodowej i społecznej oraz z czasem nauki, a także wszelkimi zajęciami domowymi. Dopuszczalne jest zatem zorganizowanie w tych granicach z pieniędzy zfron na Wielkanoc świątecznej imprezy dla niepełnosprawnych pracowników, o ile będzie miała rekreacyjny charakter. A będzie miała, jeśli np. poza spotkaniem przy suto zastawionym stole odbędzie się tzw. część artystyczna, np. koncert. W związku ze świętami wolno również sfinansować niepełnosprawnym pracownikom z tego źródła bilety na wydarzenie kulturalne lub sportowe.