Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2008 r. (nr IP-PP2-443-658/07-2/AS).
Spółka Y objęła akcje spółki X. W tym celu wniosła aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wchodziły do niego m.in. należności. W związku z tym pojawiło się pytanie: czy spółka X ma prawo do korygowania należności wniesionych aportem przez spółkę Y, wystawiając faktury korygujące i zmniejszając kwotę VAT należnego?
Spółka X twierdzi, że ma takie prawo. Wskazała, że przejęcie w ramach aportu m.in. należności wiąże się z ewentualnymi przyszłymi roszczeniami byłych kontrahentów. Widząc te zagrożenia, zawarła z nimi porozumienia, w których przejęła prawa i obowiązki wynikające z wcześniej zawartych umów z kontrahentami. Dlatego wnioskodawca uważa, że przysługuje mu prawo do korygowania i rozliczenia VAT.
Izba Skarbowa w Warszawie nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych uprawnień i obowiązków. W prawie podatkowym mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. Izba skarbowa dodała, że regułą jest następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to na mocy jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku.
Zostało to uregulowane w ordynacji podatkowej. Ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa. Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki prawa handlowego nie powoduje sukcesji podatkowej w zakresie VAT. W sytuacji opisanej w pytaniu nie ustał bowiem byt prawny spółki wnoszącej aport, nie nastąpił również jej podział. Na niej nadal spoczywają prawa i obowiązki podatkowe związane z wcześniejszymi zdarzeniami gospodarczymi. Wnioskodawca nie będzie więc zobowiązany do korygowania należności wniesionych aportem. Nie powinien zatem wystawiać faktur korygujących i tym samym zmniejszać kwoty VAT należnego.