Reklama
Rozwiń

Wydatki na wynajem aut dla szpitali można ująć w kosztach

Spółka, która w ramach pomocy w walce z COVID-19, ponosi wydatki na wynajem samochodów dla szpitali, może kwoty na ten cel ująć w kosztach uzyskania przychodów. Musi tylko pamiętać o obowiązujących limitach.

Publikacja: 07.12.2020 08:19

Wydatki na wynajem aut dla szpitali można ująć w kosztach

Foto: W dobie pandemii każda pomoc dla szpitali jest na wagę złota. Źródło: Adobe Stock

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm zdecydowało się na pomoc np. placówkom medycznym czy szkolnym. To ważne dla szpitali. W ramach pomocy przedsiębiorcy przekazują darowizny finansowe bądź rzeczowe. Czasem jest to także inna forma wsparcia.

Tak było w przypadku przedsiębiorcy z branży paliwowej. Będąc spółką społecznie odpowiedzialną (konsekwentnie realizuje strategię CSR,z ang. Corporate Social Responsibility – społeczna odpowiedzialność biznesu), zaangażował się on w walkę z epidemią SARS-CoV-2. Po ogłoszeniu stanu epidemii zarząd spółki podjął decyzję o wsparciu 6 wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia szpitali i zakładów opieki zdrowotnej w ten sposób, że spółka zawarła dodatkowe pisemne umowy wynajmu 7 samochodów, na podstawie których bezpośrednio ponosi koszty tego wynajmu (opłaty za comiesięczny wynajem oraz opłaty ubezpieczenia pojazdów), przez cały czas trwania umów. Auta te zostały przekazane placówkom medycznym na podstawie umów użyczenia. Placówki będą użytkować te pojazdy wyłącznie w celu prowadzenia działań zmierzających do zapobiegania oraz zwalczania skutków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Po zakończeniu okresu użyczenia pojazdy nie będą wykorzystywane na potrzeby spółki, zostaną zwrócone do wynajmującego. Są to pojazdy osobowe.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego