Zezwolenie szefa już nie pozwala kierować wózkiem jezdniowym

Od 10 sierpnia 2018 r. uprawnienie do obsługi wózka jezdniowego o napędzie silnikowym stanowi odpowiednie zaświadczenie, a nie imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę.

Publikacja: 06.09.2018 05:30

Zezwolenie szefa już nie pozwala kierować wózkiem jezdniowym

Foto: Adobe Stock

9 stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Celem było ujednolicenie i doprecyzowanie przepisów w zakresie wydawania uprawnień do obsługi tych pojazdów. Nowe rozporządzenie, obowiązujące od 10 sierpnia 2018 r., oznacza, że pracodawcy utracili podstawę do wystawiania imiennych zezwoleń do obsługi wózka jezdniowego o napędzie silnikowym. Po zmianie taki pojazd może obsługiwać osoba legitymująca się zaświadczeniem o ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia dla operatorów/ kierowców wózków jezdniowych, niebędących wózkami podnośnikowymi, według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki