Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Aby długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby uzasadniała zakończenie z nim współpracy, nie wystarczy, że jednorazowo zakłóciła ona działanie zakładu pracy.

Publikacja: 23.09.2017 02:00

Stwierdzenie, że pracownik też ma prawo chorować, to oczywistość. Krótkiej, incydentalnej niedyspozycji podwładnego z pewnością nie można traktować jako przyczyny wypowiedzenia. Jednak częste, niespodziewane lub przedłużające się nieobecności już tak, Ale czy zawsze?

W wyroku z 17 maja 2016 r. (I PK 155/15) SN orzekł, iż wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi nienagannie wykonującemu obowiązki, który w okresie 6 lat pracy miał jedną ponad 4-miesięczną usprawiedliwioną nieobecność w pracy i po tym okresie odzyskał zdolność do pracy, jest nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 § 1 k.p., mimo że nieobecność ta doprowadziła do dezorganizacji pracy w miejscu jego zatrudnienia (aptece).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki