Spółki: klauzule opcyjne w transakcji zbycia udziałów

Prawo opcji stanowi sposób minimalizacji ryzyk związanych z zakupem udziałów spółki kapitałowej, które nie stanowią całości kapitału zakładowego spółki. Mechanizm ten nie jest uregulowany wprost w polskim prawie. Istotą klauzul opcyjnych jest przyznanie jednej lub obu stronom umowy sprzedaży udziałów takich uprawnień, które umożliwią im w przyszłości zbycie lub nabycie udziałów w spółce od pozostałych wspólników (jednego lub kilku).

Publikacja: 22.09.2017 06:10

Spółki: klauzule opcyjne w transakcji zbycia udziałów

Foto: 123RF

Wprowadzenie takich klauzul do umowy może być spowodowane próbą rozwiązania potencjalnych sporów pomiędzy wspólnikami, kiedy ich wizje prowadzenia biznesu będą rozbieżne. Zabezpieczają one również, gdy jedna ze stron transakcji przewiduje możliwość wycofania się z biznesu w określonym czasie. W zależności od tego, jaki interes chcą zabezpieczyć strony transakcji, mogą one skorzystać z klauzul:

- call option – gwarantuje uprawnionej stronie możliwość nabycia w przyszłości od zobowiązanej strony określonej liczby udziałów,

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki