Reklama
Rozwiń

Mail służbowy jako dowód w procesie cywilnym byłego pracownika przeciwko pracodawcy

Przygotowywanie się do procesu nie może polegać na nielegalnym pozyskiwaniu informacji przez pracownika, czyli podstępnym działaniu, pozyskiwaniu informacji w drodze kradzieży lub włamania się do urządzeń, gdzie przedsiębiorca przechowuje informacje w celu ograniczenia do nich dostępu osobom nieupoważnionym. Takie zbieranie dowodów może narazić zatrudnionego na odpowiedzialność karną.

Aktualizacja: 15.09.2017 09:00 Publikacja: 15.09.2017 07:00

Mail służbowy jako dowód w procesie cywilnym byłego pracownika przeciwko pracodawcy

Foto: 123RF

Wielu byłych pracowników nie wie, czy w postępowaniu sądowym przeciwko byłemu pracodawcy może wykorzystać korespondencję służbową z okresu zatrudnienia oraz, czy takie jej wykorzystanie rodzi jakiekolwiek ryzyko dla niego.

Podstawową zasadą postępowania cywilnego jest obowiązek wykazywania przez strony dowodów, które w niebudzący wątpliwości sposób, potwierdzają zasadność prezentowanego przez nie stanowiska. To strony, a nie sąd, są wyłącznym dysponentem toczącego się postępowania i to one ponoszą odpowiedzialność za jego wynik, w tym za brak prezentacji odpowiednich dowodów w ramach postępowania. Jednym ze środków dowodowych może być mailowa korespondencja służbowa.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego