Reklama
Rozwiń

Informacja o kwocie obniżenia wpłat na PFRON - kiedy korygować

Informację o kwocie obniżenia wpłat na PFRON (INF-U) należy skorygować po każdej zmianie w miesięcznej informacji o zatrudnieniu INF-1. Nie ma znaczenia, jak często się to dzieje i jakie okoliczności zmuszają do poprawienia dokumentów.

Publikacja: 13.07.2017 05:40

Informacja o kwocie obniżenia wpłat na PFRON - kiedy korygować

Foto: www.sxc.hu

- Jesteśmy zakładem pracy chronionej, zatrudniającym prawie 500 osób niepełnosprawnych. Co miesiąc wystawiamy ok. 200 ulg na PFRON naszym kontrahentom. Mamy wiele przypadków zmiany wskaźników zatrudnienia (np. pracownik odwołał się od decyzji i sąd przyznał mu wstecznie stopień niepełnosprawności lub zmienił stopień na wyższy). W związku z tym dział kadr, w ślad za zmianą wskaźników zatrudnienia, ma obowiązek sporządzić korekty INF-1, nawet pół roku wstecz. Przykładowo wystawiony w sierpniu 2016 r. INF-1, na podstawie którego wystawiono ulgi za sierpień 2016 r. i dalsze miesiące, będzie miał korektę wskaźników zatrudnienia. Czy jesteśmy zobowiązani wystawiać korekty INF-U za każdym razem, kiedy zostanie zrobiona korekta INF-1? Dochodzi do sytuacji, że tym korektom INF-1 nie ma końca. Dodajemy, że za jeden miesiąc może być kilka korekt INF-1. W praktyce będziemy musieli za skorygowanym INF-1 wystawiać korekty dla 200 wystawionych wcześniej INF-U, nawet dotyczących miesiąca sprzed pół roku i następujących miesięcy również, a i tak nie będzie gwarancji, że to ostatnia korekta. W ślad za każdym skorygowanym miesiącem INF-U do około 200 faktur i firm, będą musiały być wysłane do PFRON korekty INF-U (w praktyce też około 200 szt.) za każdy miesiąc. Nadmieniamy, że zmiana wskaźników zatrudnienia zazwyczaj powoduje zwiększenie wartości wystawianych ulg, gdyż pracownicy w ślad za odwołaniami sądowymi uzyskują stopnie niepełnosprawności lub zmiany stopni niepełnosprawności. Reasumując, uważamy, że nie powinniśmy robić tych korekt, ponieważ zmiana kwoty ulg jest minimalna. Tego rodzaju działania są natomiast bardzo pracochłonne i kosztowne. Jak mamy podejść do sprawy tych korekt INF-1, tzn. czy należy wystawiać korekty INF-U? Czy jest jakiś termin, do kiedy należy wystawić korekty? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego