Aktualizacja: 03.07.2017 07:36 Publikacja: 03.07.2017 07:36
Foto: www.sxc.hu
27 czerwca weszła w życie ustawa o roszczeniach z tytułu naruszenia prawa konkurencji wdrażająca dyrektywę unijną 2014/104. Dyrektywa ma na celu zbliżenie porządków prawnych państw członkowskich UE w zakresie funkcjonowania krajowych przepisów pozwalających poszkodowanym w wyniku naruszenia prawa konkurencji na dochodzenie roszczeń odszkodowawczych na drodze cywilnoprawnej.
W niektórych obszarach polska ustawa, w porównaniu z dyrektywą, przewiduje dalej idące ułatwienia w dochodzeniu roszczeń prywatnoprawnych. Przede wszystkim, ustawa przewiduje domniemanie, zgodnie z którym wszystkie naruszenia prawa konkurencji (nie tylko kartele, czyli porozumienia między konkurentami) wywołują szkodę. W związku z tym, to na pozwanych przedsiębiorcach będzie spoczywał ciężar dowodu, iż dane naruszenie nie wywołało szkody. Powodowie będą musieli jednak wykazać wysokość tej szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy naruszeniem prawa konkurencji a wystąpieniem szkody.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. Praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjn...
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - inf...
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nad...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas