Reklama
Rozwiń

Jak firma może uzyskać rekompensatę od przestępcy

Są proste środki prawne, które pozwalają na zasądzenie na rzecz pokrzywdzonego, np. przedsiębiorcy odszkodowania od oskarżonego, który jest także jego dłużnikiem. Możliwe jest dochodzenie swoich pieniędzy na drodze zwykłego powództwa cywilnego lub złożenie wniosku o naprawienie szkody. Który sposób jest lepszy?

Publikacja: 19.05.2017 07:00

Jak firma może uzyskać rekompensatę od przestępcy

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Każdy może stać się ofiarą przestępstwa. Oczywiście może to spotkać także przedsiębiorcę. W wyniku przestępstwa zdarza się często, że zostaje uszczuplony majątek pokrzywdzonego. Wówczas z pewnym przerażeniem zaczyna się myśleć o sposobie uzyskania rekompensaty od sprawcy przestępstwa. Szuka się odpowiedzi, w jaki sposób można ją uzyskać. Okazuje się jednak, że uzyskanie odszkodowania nie jest wbrew pozorom, szczególnie skomplikowane.

Najlepiej posłużyć się przykładem. Pan Andrzej Wiśniewski, szef małej firmy handlowej planował zakup luksusowego samochodu z drugiej ręki. Jednak zamiast cieszyć się wymarzonym samochodem, padł ofiarą oszustwa. Najpierw sprzedawca zapewniał, że z uwagi na dobrą znajomość niemieckiego rynku, jest w stanie sprowadzić dla pana Andrzeja samochód za relatywnie niewielką kwotę. Tytułem zaliczki potrzebuje jedynie 20 tys. złotych. Sprzedawca otrzymał tę kwotę. Po upływie ustalonego terminu dostawy samochodu nie został on jednak przekazany nabywcy. Sprzedawca utrzymywał, że opóźnieniu winne są urzędy niemieckie i za tydzień kupujący cieszyć się będzie swoim nowym nabytkiem. Jednak tak się nie stało.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego