Dyscyplinarka za niewykonanie polecenia

Odmowa pracownika wykonania polecenia pracodawcy czy przełożonego może być podstawą dyscyplinarki, jeśli wytyczne są dla niego zrozumiałe, zgodne z prawem oraz z umową.

Aktualizacja: 12.03.2017 15:24 Publikacja: 12.03.2017 13:00

Dyscyplinarka za niewykonanie polecenia

Foto: 123RF

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika (na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) jest uzasadnione, gdy odmowa wykonania polecenia zostanie zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Chodzi tu więc o przypadki, gdy z okoliczności sprawy wynika, że uchybienie obowiązkowi realizacji poleceń przełożonych było popełnione z winy umyślnej pracownika lub wskutek jego rażącego niedbalstwa. Obowiązek wykonywania przez pracownika poleceń przełożonego wynika bowiem z samej istoty stosunku pracy, który charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika pracodawcy. Uchybienie temu obowiązkowi narusza istotny interes pracodawcy, bowiem godzi w jego podstawowe uprawnienia do organizowania i nadzorowania procesu pracy.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki