Restrukturyzacje: sądy po stronie firm

Zmiany w strukturach spółek rodzą pytania o zwolnienia z podatku od dywidend i odsetek. Ostatnie wyroki są korzystne dla podatników.

Aktualizacja: 27.02.2017 09:02 Publikacja: 27.02.2017 08:23

Restrukturyzacje: sądy po stronie firm

Foto: 123RF

Jednym z warunków zastosowania zwolnienia ze zryczałtowanego podatku od dywidend i odsetek jest posiadanie udziałów spółki nieprzerwanie przez dwa lata. Zwolnienie działa także wtedy, gdy dwuletni okres upływa po dokonaniu wypłaty. Na tym tle pojawiają się spory podatkowe, które w ostatnim czasie były przedmiotem dwóch wyroków sądów.

Pierwsza sprawa dotyczyła spółki, która wyodrębniła zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) i nabyła pakiet akcji innej spółki, przypisując go do majątku ZCP. Spółka otrzymała dywidendę, która została wypłacona na wyodrębniony rachunek ZCP bez pobierania 19 proc. podatku od dywidendy. Po wypłacie dywidendy ZCP wydzielono do odrębnej spółki. Stąd powstał spór, czy zachowane zostały warunki do skorzystania ze zwolnienia. Przed upływem dwuletniego okresu nastąpił bowiem podział spółki, która efektywnie otrzymała dywidendę, a akcje wypłacającego posiadała już nowa spółka utworzona z ZCP. Zdaniem NSA (II FSK 3609/14) zwolnienie może mieć zastosowanie ze względu na sukcesję praw i obowiązków po stronie nowej spółki powstałej z podziału poprzez wydzielenie. Warunkiem jest, by kontynuowała ona posiadanie akcji przez co najmniej dwa lata.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki