Umowa spółki cichej nie podlega PCC - interpretacja podatkowa

Zawarcie umowy spółki cichej nie jest wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC - katalogu czynności cywilnoprawnych obciążonych tym podatkiem.

Publikacja: 08.02.2017 04:40

Umowa spółki cichej nie podlega PCC - interpretacja podatkowa

Foto: Fotolia.com

Stanowisko takie potwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20 września 2016 r. (IBPB-2-1/4514-431/16-1/PM). We wniosku o interpretację spółka z o.o. wskazała, że planuje zawrzeć umowę spółki cicheStanowisko takie potwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20 września 2016 r. (IBPB-2-1/4514-431/16-1/PM).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka z o.o. wskazała, że planuje zawrzeć umowę spółki cichej z inną spółką kapitałową. Na jej podstawie wnioskodawca zobowiąże się do wniesienia wkładu pieniężnego do drugiej spółki celem sfinansowania wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego, w zamian za uzyskanie udziału w jej potencjalnych zyskach. Wkład ten będzie mógł być na żądanie wnioskodawcy zwrócony, a ponadto będą mu przysługiwać określone uprawnienia kontrolne. Wnioskodawca nie będzie ponosił jednak odpowiedzialności za zobowiązania wspólnika aktywnego, w tym za te wynikające ze wspólnego przedsięwzięcia. Ponadto, nie będzie uczestniczył w stratach drugiej spółki.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki