Jak domagać się stwierdzenia nieważności uchwały rady nadzorczej sp. z o.o.

Uchwały zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwały zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej podlegają zaskarżeniu w drodze powództwa o ustalenie po wykazaniu przez wnoszącego powództwo interesu prawnego w jego wniesieniu.

Publikacja: 21.10.2016 06:00

Jak domagać się stwierdzenia nieważności uchwały rady nadzorczej sp. z o.o.

Foto: 123RF

W kodeksie spółek handlowych unormowane są jedynie zasady podejmowania uchwał przez radę nadzorczą (komisję rewizyjną) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) >> patrz wyciąg z k.s.h. pod artykułem. Próżno jednak szukać w tej ustawie podstawy prawnej dla żądania stwierdzenia nieważności owych uchwał. Znajduje się ona jednak w art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Za takim rozwiązaniem opowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie 7 sędziów 18 września 2013 r., III CZP 13/13 (nie ma ona mocy zasady prawnej). Zgodnie z jej treścią „uchwały zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwały zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej podlegają zaskarżeniu w drodze powództwa o ustalenie (art. 189 k.p.c. w związku z art. 58 k.c.)", po wykazaniu przez wnoszącego powództwo interesu prawnego w jego wniesieniu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki