Aktualizacja: 22.09.2016 07:00 Publikacja: 22.09.2016 07:00
Foto: 123RF
- Pracownik zapisał się na studia podyplomowe powiązane profilowo z rodzajem jego pracy. Zasadniczo zajęcia ma w dniach wolnych od pracy, ale niekiedy w małym stopniu kolidują z pracą. Kilkakrotnie udzieliłem mu w związku z tym zwolnienia od pracy, za co wynagrodzenie tej osoby nie było pomniejszane. Pracownik uważa, że w końcowym, trzecim semestrze, będzie miał prawo do 21 dni urlopu szkoleniowego w związku z przygotowywaniem pracy końcowej na tych studiach. Twierdzi, że mam obowiązek udzielić mu tego urlopu, bo wcześniej udzielałem zwolnień od pracy. Czy ma rację? – pyta czytelnik.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Zwiększyła się grupa firm nieplanujących żadnych gwiazdkowych działań. Pozostałe odchodzą od dużych prezentów i hucznych imprez.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Wiele firm oferuje pracownikom różnego rodzaju bonusy, dzięki którym stają się atrakcyjniejsze jako pracodawcy. Część z tych świadczeń jest opodatkowana i pracodawca powinien pobrać od ich wartości zaliczkę na PIT.
Pracodawca uwzględni w kosztach uzyskania przychodów wydatki na integrację pracowników. Z kosztów trzeba natomiast wyłączyć udział współpracowników B2B w spotkaniu firmowym.
Korzyść polegająca na wynajęciu samochodu z kierowcą w dniu ślubu pracownika po cenie niższej niż rynkowa nie wlicza się do podstawy wymiaru.
Katering z dostawą na budowę w postaci gorącego kotła do podziału opłacony przez pracodawcę nie jest przychodem dla pracowników. Ale posiłek w formie bufetu czy szwedzkiego stołu już tak. I nie ma znaczenia, ile ktoś zje.
Koszty dofinansowania zakupu biletu komunikacji miejskiej, w sytuacji gdy pracownik otrzymuje za niego ekwiwalent pieniężny, należy wliczyć do podstawy wymiaru składek – uznał ZUS.
Dofinansowanie do letniego wyjazdu pracownika i jego dzieci może być zwolnione z podatku. Ale kwota ulgi jest mniejsza niż w poprzednich latach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas