Aktualizacja: 21.09.2016 06:30 Publikacja: 21.09.2016 06:30
Przedsiębiorca musi uważać, by nie naruszyć reguł koncentracji, nawet gdy wydzierżawi stację paliw.
Foto: 123RF
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę (Decyzja nr DKK-173/2014) w wysokości 20 tys. zł na firmę paliwową za dokonanie koncentracji bez zgody urzędu. Polegała ona na wieloletnim wydzierżawieniu stacji paliw, sklepu i punktu gastronomicznego od innego przedsiębiorcy. W opinii UOKiK tego typu transakcja powinna zostać zgłoszona do urzędu. Tymczasem tak się nie stało, a sama firma wystąpiła o zgodę na dokonanie koncentracji dopiero wówczas, gdy porozumiała się z wydzierżawiającym, że ten ostatecznie sprzeda jej wymienione nieruchomości. Uznała bowiem, że dopiero nabycie (zakup) części mienia innego przedsiębiorcy zobowiązuje ją do zgłoszenia zamiaru koncentracji, podczas gdy wcześniejsza dzierżawa takim nabyciem nie była i przepisom o koncentracji nie podlegała.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Firmy, szczególnie te z sektora małych i średnich nie będą narzekać. Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań, opisanych w programach unijnych, szykują dla nich konkursy.
Zdaniem Sądu Najwyższego, „właściwy czas” na złożenie przez członka zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego spółki, w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, to okres wcześniejszy niż powstanie stanu niewypłacalności spółki.
Celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości i pomoc dłużnikowi w przezwyciężeniu trudnej sytuacji finansowej.
Wykonywanie układu przez dłużnika w nowych terminach płatności nie oznacza, że nie jest wykonywana umowa zawarta z ZUS. Nie powstają odsetki ani od pierwotnego terminu wymagalności, ani od terminu wymagalności wskazanego w umowie z ZUS.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas