Aktualizacja: 01.09.2016 02:00 Publikacja: 01.09.2016 02:00
Robert Wechman, prawnik, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy
Foto: materiały prasowe
Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 9 lipca 2015 r. (II OSK 625/15).
Radny gminy był zatrudniony w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (ZGKiM). Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) Zakład, chcąc zwolnić radnego, musiał wystąpić do rady gminy o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy. Ze stosownym wnioskiem ZGKiM wystąpił do rady gminy dopiero wtedy, gdy dowiedział się, że zwolniony radny skierował pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, tj. po upływie wielu dni od doręczenia wypowiedzenia. W marcu 2014 r. rada gminy podjęła uchwałę odmawiającą zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. W uzasadnieniu do uchwały rada gminy wskazała, że ZGKiM nie dopełnił obowiązku uzyskania uprzedniej zgody rady gminy na rozwiązanie stosunku pracy z radnym. Rada gminy zwróciła również uwagę, że fakt wręczenia radnemu wypowiedzenia niecały miesiąc po zatrudnieniu wskazuje, że intencją ZGKiM było natychmiastowe zwolnienie pracownika.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.
Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.
Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu nie można rozciągnąć na prowadzenie szkoły niepublicznej.
Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Zawarcie umowy standstill powoduje zawieszenie możliwości windykacji, dokonywania potrąceń, a nawet wszczęcia egzekucji po to, aby dać stronom czas na rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia i odsunąć zagrożenie upadłością.
Coraz większa liczba przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością decyduje się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, co wpływa na sytuację prawną wierzycieli. Zależy ona od rodzaju postępowania wszczętego na wniosek dłużnika.
Spółka osobowa powinna się rozliczyć z opuszczającym ją wspólnikiem. Podstawę takiego stanowi udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas